250 x 250 Reklam Alanı

Uykuda Konuşmak Nedir?

Uykuda konuşma ve ya sayıklama Parasomnia olarak bilinen uyku boyunca görünen davranış bozukluklarından biridir. Uykuda konuşma ve ya sayıklama çok fazla yaygın olduğu için bir sağlık sorunu şekilde kabul edilmez.

Gece konuşmaları ekseriyetle zararsızdır lakin dinleyen insanlar için kimi kaba hatta saldırgan kişiler olabiliyorlar. Normalde konuşma süresi 30 saniyeyi geçmez. Bazı kişiler gece boyunca bir kez konuşurken birileri aniden fazla kez de konuşabilir. kimi süre mırıldanma, fısıldanma biçiminde olabileceği bu gibi kimi sürede bağırma, feryat halinde de olabilmektedir. Uykusunda konuşan kişi kendisiyle veya öteki biriyle konuşuyormuş izlenimi verir.

Birçok kişi uykusunda konuşur 3-10 yaş aralığındaki çocukların hemen hemen yarısında uykuda konuşma gözlemlenmekteyken, erişkinlerde bu sayı %5 lere düşer. Uykuda konuşma her gece olabildiği bunun gibi farklı günlerde olabilmektedir.

Kadınlar ile erkeklerin uykuda konuşma oranları hemen hemen eşittir.Kimi uzmanlar uykuda konuşmanın aileden gelen bir durum olduğunu düşünür.

Uykuda Konuşmanın Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Kişiler genelde uykularında konuştuklarını genellikle hatırlayamazlar. Fakat bağırdıklarını bazı zamanlar hatırlarlar. Ancak birinin konuşan kişiye söylemesiyle bu durum anlaşılır.

Konuşma uykunun herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. insanlar kendilerinin rüyalarında konuştuğunu düşünse de bazı bilim adamları bu konuda hepsi hem fikir değildir.

Uykuda konuşma genellikle zararlı olduğu söylenmez.Fakat nadir durumlarda uyku problemlerinin ve ya ciddi hastalıkların işaretçisi olabilir.

Uykuda Konuşmaya Sebep Olan Diğer Nedenler ?

– Bir takım ilaçların içilmesi

– Duygusal sorunlar ve yüksek stres

– Ruhsal durumlar

– Yüksek ateş

– Madde bağımlılığı

Tedavileri Yöntemleri Nelerdir ?

İlk olarak bağırma, feryat, kendine zarar eda gibi durumlar yaşanıyorsa bir uyku uzmanına danışılması gerekir.Yine uykuyu engelleyen ve sağlıklı uyanmayı engelleyen konuşmalarda daima bir uzmana danışılması gerekir.Çocuğunuzun böyle bir derdi olduğunu düşünüyorsanız her zaman bir çocuk Psikiyatri uzmanı ile görüşmenizi öneririz.Uykuda konuşma hakkında testler olmaktadır.Bunların uygulanması gerekmektedir.Bununla birlikte uyku testi yaptırabilirsiniz.

Hafif olgularda tedavi nadiren uygulanır.Lakin şiddetli olgularda tedavi seçeneklerini doktorunuzla konuşarak oluşturmanızı öneririz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!