250 x 250 Reklam Alanı

Spor vücudumuz için çok karşılanması zorunlu bir gereksinim ve nerdeyse tüm ihtiyaçlar bazan spor ihtiyacı da karşılanmadığında vücudumuz ziyan görüyor. Spor yapmak ne kadar faydalıysa spor yapmama huyu da vücudumuza o kadar yararsız. Hareketsiz hayat tarzı ve spor yapmama alışkanlığı vücudumuzun değişik sistemlerine ziyan veriyor. Spor yapmamanın zararlarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Merkezi sinir sistemi: Hareketsizlik halinde duygular, tepkiler, davranışlar, yavaşlayarak zihin durgunlaşır. Düşünme ve tepki verme yeteneği giderek kaybolur.

adale sistemi: Kullanılmayan kaslar hızla zayıflarlar. Sonuçta vücudumuz içi boş bir çuval bunun gibi sarkar ve gücünü kaybeder. zaman geçtikçe gövde koordinasyonu ve denge bozulmaya başlar.

Kemikler: Kemik yapısını güçlendirebilen tek şey, onları biraz zorlamaktır. Onları zorlamazsanız, kemikler incelir, nakil gücü azalır, çatlar, kırılır.

Eklemler: Spor ve devinim, bir bakıma eklemleri yağlar ve onların oynak kalmasını sağlar.

Kalbimiz ve kan dolaşımı: Hareketsizlik yürek kaslarının zayıf düşmesine yol açar. Bunun sonucunda başka organlara kan pompalanması güçleşir, kan basıncı bozulur ve kanda pıhtılaşma görülmekte. tüm bunlar kalp ve damar hastalıklarına, nefes darlığına ve beyinde tahribata yol açar.

Solunum: Hareketsiz kalırsanız, nefesiniz gitgide daralır, içinize yeteri kadar hava ve oksijen alamazsınız ve öksürme yeteneğiniz kaybolur. Öksüremeyince akciğerlerimizi nasıl koruruz?

Sindirim sistemi: Devinim etmezseniz kabızlık kaçınılmazdır. zamanla böbreklerin faaliyeti de yavaşlar, idrar azalır, sodyum, kalsiyum kaybı başlar, böbrek taşları kafa gösterir.

Hormonlar ve enzimler: Hareketsiz bir hayat sürerseniz çabucak yaşlanırsınız. Vücudunuz kendini yenilemekten aciz kalır. Hormonlar ve enzim üretimi erkenden tükenir, metabolizmanız bozulur.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!