250 x 250 Reklam Alanı

Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, sporcu beslenmesini şu şekilde tanımlıyor: “Atletik performansa yönelik spor bilimlerinin ve beslenme bilimlerinin bir sentez içerisinde olduğu, bu alanda hem araştırmaların hem de uygulamaların yapıldığı beslenme bilimidir.”

Sporcu beslenmesinin amacı ise; önce sporcu sağlığını korumak ve sakatlıkları minimuma indirmek, daha akabinde ise sporcunun performansını maksimuma çıkarmak olarak öne çıkıyor; lakin Kürüm, sporcu beslenmesinin sadece profesyonel sporcular için değil; aynı zamanda egzersiz yapan tüm bireyler için uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Sporcu beslenme programlarının sağladığı yararlar

Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, spora yönelik doğru planlanan bir beslenme programı sayesinde spor yapan kişinin antrenman performansının artacağını ve antrenman akabindesında toparlanma süresinin en aza indirgeneceğinin altını çiziyor. Bu sayede de sporcunun genel performansı artmış oluyor.  Ayrıca sporcu beslenme programı sayesinde kişi hastalıklara karşı daha dirençli hale geliyor ve zorlu fiziksel performans gerektiren sporlarda vücudu daha sağlıklı kalıyor.

Beslenmenin, döneme göre strateji değişikliği yapılarak değiştirilebildiğini dile getiren Orçun Kürüm, farklı zamanlarda kilo alınabileceğini veya verilebileceğini, sezona göre az antrenman veveyaha çok antrenman yapılabileceğini söylüyor. Bu kapsamda da beslenme programı, sporcunun özel pozisyonlarına göre esneklik gösterebiliyor.

Spor 1-2 saat beslenme 24 saat sürer

Kürüm, sporcu beslenmesinin sporcunun performansına sağlayacağı yararlarla ilgili şunları ifade ediyor; “Spor günde belki 1-2 saat yapılır; lakin beslenme neredeyse 24 saat sürer. Vücudumuzun besinlere karşı verdiği tepki, egzersize göre verdiği tepkiden daha hızlı olduğundan beslenme sistemini oturtmamış bir sporcu henüz tam performansını görememiştir. Tam performansını görebilmesi için tamamen kendisine uygun bir beslenme sistemi uygulamalıdır.”

Sporcu beslenmesi nelere göre değişiklik gösterir

Sporcu beslenmesinin; hem yapılan spora göre, hem de spor yapan kişiye göre farklılık gösterdiğini dile getiren Kürüm, sporcuya bir diyet programı önermeden önce analiz edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

– Sporcunun klinik bir rahatsızlığı olup olmadığı        
– Beslenme alışkanlıkları
– Yapılan sporun türü
– Sporcunun spor yaparken ki amacı
– Antrenman sıklığı
– Kişinin yaşam tarzı

Antrenman öncesi karbonhidrat antrenman akabindesı protein

Beslenme programının amaca göre değişeceğini dile getiren Orçun Kürüm, müsabaka veya antrenman öncesinde esas olanın, vücudun enerji ihtiyacını düşünüp ona göre beslenmek olduğunu ifade ediyor. Temel enerji veren besinlerde karbonhidratlar olduğundan fiziksel performans öncesi en iyi seçim olarak kompleks ve basit karbonhidrat içeren besinler öneriliyor. Örneğin bir dilim ekmeğin üzerine 1 küçük muz dilimleyip üzerine biraz bal damlatmak gibi.

Kürüm, antrenman akabindesı için, yine amaca uygun gıda önerilmesi gerektiğini belirtiyor. Şayet kişi kas kütlesini arttırmak istiyorsa farklı yiyecekler, yağ kaybını hedefliyorsa farklı yiyecekler önerilmesi lazım; lakin Orçun Kürüm: “Temel olarak dikkat edilmesi gereken nokta, harcanan enerji miktarını yerine koyabilmek için bir miktar karbonhidrat ve kas tamiri için bir miktar protein içeren gıdaların alınması. Örneğin kakaolu süt olabilir veya ızgara tavuk ile ızgara karışık sebze tabağı, spor akabindesı doğru birer seçim olacaktır” diyor.

Gıda takviyelerine ve protein tozlarına dikkat

Orçun Kürüm bu konuda özellikle bazı çekincelerini dile getiriyor. “Gıda takviyesi adı üzerinde bir çeşit ek destektir ve sadece uzman bir diyetisyen tarafından uygun görüldüğü zaman kullanılmalıdır. Günümüzde birçok kişi gereksiz yere sporcu ek gıdaları kullanıyor ve sağlıklarını riske atıyorlar. Bu ürünlerin öncelikle kullanacak kişiye uygun olup olmadığının, kullanacak kişi tarafından değil, beslenme eğitimini almış uzmanlar tarafından belirlenmesi gerekir. Sonra doz vukaatı var. Hangi ürünün, kime, ne kadar dozda verileceğini de kişi kendi belirleyemez. Ayrıca kimi ürünler bazı kişilerde alerjik pozisyon veya yan tesir dediğimiz istenmeyen sağlık sonuçları doğurabilir. Çoğu gıda takviyeleri ise uzun dönem kullanımında sağlığa zarar vermektedir. Bu gibi nedenlerden tavsiye niteliğinde de olsa buradan yazmak çoğu kişiyi yanlış yönlendirecektir. Sporcular ve düzenli egzersiz yapanlar da dahil olmak üzere mümkün olduğunca doğal beslenilmelidir.”

Kürüm, protein tozlarının spor yapan bireyin protein ihtiyacının normal gıdalarla karşılanamadığı saptanmışsa; lakin o zaman takviyesinin uygun ve tesirli olabileceğini belirtiyor.

Fit olmak ve spor

Fit olmak için de belli bir spor ve beslenme düzeni gerektiğini dile getiren Orçun Kürüm: “Kimse 2-3 ayda fit olamaz. Bu bir süreçtir ve lakin keyif alınarak, yaşam tarzı haline getirilerek ve profesyonel destek eşliğinde yapılarak tesirli bir şekilde verim alınabilir” diyor.

Fit olmaya giden sürecin kısa bir süreç olmadığının dile getiren Kürüm, haftada 3 kez 60 dk fitness antrenmanı ve haftada en az 2 kez kardiyo antrenmanı yaparak forma ulaşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Spor yapıyorum kilo alıyorum

Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm’e göre, uzun süredir spor yapan insanlar eğer verim alamıyorlarsa beslenme hususunda hata yapıyorlardır. En sık yapılan 2 hata ise fazla kalorili beslenmek ve gereksiz yere fazla protein yüklemesi yapmak olarak sayılabilir. Bu alışkanlıklardan kurtulmak,  bir uzman eşliğinde amaçlarına uygun düzenlenmiş beslenme programı uygulamak ve bunu alışkanlık haline getirmek gerekir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!