250 x 250 Reklam Alanı

Erciyes Üniversitesi Psikolojik Danışma Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERREM) Müdürü Mustafa Atak, uzun süren flört döneminin ardından evlenen çiftlerin daha çok boşandığını belirterek, bunun en önemli nedeninin çiftlerin evlilik öncesinde gerçek kişiliklerini gizlemesi olduğunu söyledi. Atak, Mig Medya muhabirine yaptığı açıklamada, “romantik” ve “paylaşımcı” özelliğe sahip iki ayrı aşk bulunduğunu ve flört yoluyla evlilikte genellikle romantik aşkın yaşandığını belirtti.

Romantik aşkın insanları ne pahasına olursa olsun birbirlerini memnun etme temeline dayandığını ve bu pozisyonun genelde çiftleri hissetmediği, inanmadığı davranışları göstermeye mecbur bıraktığını dile getiren Atak, flört döneminde yaşanan romantik aşkın genellikle evlilikte aynı düzeyde devam edemediğinin müddea etti.

Gençlerin flört döneminde birbirlerinin beğenisini kazanma adına yoğun çaba harcadıklarını, hatta zaman zaman kişiliklerinden ödün verdiklerini anlatan Atak, şunları kaydetti:”Çiftler birbirlerini memnun etmek için gerekirse iftira dahi söylüyor, evlenene kadar gerçekte olduğundan daha farklı bir kişiliğe bürünüyor. Flört döneminde erkek veya kadın sürekli karşısındakini mutlu etmek için çaba sarf ediyor, asıl kişilikler karşı tarafı kaybetme korkusuyla gizleniyor. Evlenip amaca ulaştıktan akabinde gerçek kişilikler de ortaya çıkmaya başlıyor. Bu dönemde alınan pahalı armağanler, lüks restoranlarda yemekler, çiçekler, evlilikte gerek ekonomik gerekse sosyal nedenlerden dvukaatı görülmeyebiliyor. Evlendikten akabinde tarafların davranışları değişmeye başlayınca ‘bu adam veya bu kadın benim tanıdığım insan değil’ gibi yakınmalar ortaya çıkıyor.”

“Çiftlerin gerçekçi davranması lazım”

Bu tür sorunlarla psikoloğa giden çiftlerin en fazla “eşimi tanıyamıyorum” şikayetinde bulunduğunu dile getiren Atak, “Flört ederek evlenen ve merkezimize başvuran 10 çiftten 7’si evlendikten akabinde eşini tanıyamamaktan şikayet ediyor” diye konuştu.

Atak, flört döneminde gizlenen gerçek kişiliğin evlendikten akabinde ortaya çıkmasının boşanmaları da beraberinde getirdiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“Uzun yıllar flört etmesine rağmen evliliğin ilk ayları veya ilk yıllarında boşanmaya karar veren çok sayıda çift var. Bu maalesef toplumumuzun bir gerçeği. İnsanların birbirlerini kandırmaya çalışmak yerine olduğu gibi görünmesi lazım. Flört döneminde özellikle gençlere birbirlerini iyi tanımalarını, gerçek kişiliklerini gizleyen davranış ve söylemlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Asıl hayatın evlendikten akabinde başlayacağının farkında olmaları ve gerçekçi davranmalarını öneriyoruz.”

Bu alana reklam verebilirsiniz!