250 x 250 Reklam Alanı

Panik atak hastalığında beslenme alışkanlığı düzenli ve sağlıklı şekilde olmalıdır. Birçok yiyecek panik atak hastalarına yasaklanmıştır. Aksi pozisyonda ataklar sürekli kendini göstermeye devam eder. Panik atak hastası olan bir kişi ne yemeli, ne yememeli uzmanlarımız açıkladılar.

Panik atak hastaları nasıl beslenmelidir?

Panik atak rahatsızlığı psikososyal faktörler tarafından tetiklenebileceği gibi beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da görülebilir. Bu pozisyona göre; kafein içeren çay, kahve ve kolalı içecekler rahatsızlığı tetikleyen içeceklerdir.
Panik atak rahatsızlığına iyi gelecek beslenme şeklinde ise; mevsimsel beslenmek (kışın kış, yazın yaz sebze ve yiyecekler tercih etmek), kaygı giderici özelliği olan melisa, papatya bitki çaylarından tüketmek, omega-3 ve omega-6 bakımından zengin balıklar tercih etmek, içinde B vitamini bulunan kepekli buğday, mercimek, nohut, fasulye, bezelye ve barbunya yemek gerekir.

Gerek fiziksel gerekse ruhsal hastalıklarda vucut kimyası değişir. Metabolizma farklılaşabilir.
İnsan biyolojik,psikolojik ve sosyal boyutları olan bir varlıktır.

Kimya derslerindeki birleşik kaplar gibiyiz.Bir yerde sıvı azalınca diğer yerde çoğalır ama yok olmaz…
Panik ataklar böbreküstü bezlerimizden yüksek miktarda “Adrenalin ve Kortizol” salgılatır…Ataklar sırasında oluşan çarpıntı,terleme,ateş basması, tansiyon yükselmesi, nefes darlığı, her şeyi sisli görme pozisyonları bu hormonların yaptığı fizyolojik tesirlerdir. Bu belirtilerin beyindeki algılamaları ise ; hep ciddi bir hastalık yaşanacağı şeklindedir…
Panik ataklardaki belirtileri ortaya çıkaran her şey, panikatağın geldiği şeklinde değerlendirilir..

Yeme –içme davranışımızda panikataklarla yakından ilgilidir…Örneğin; uzun süre aç kalmak kan şekerini düşürür. Düşen şekeri normale çıkarmak için böbrek üstü bezlerimizden “Adrenalin,kortizol, büyüme hormonları” salgılanır…Bu hormonlar depolarımızdaki yağlardan,proteinlerden şeker üretmeye çalışır…Bu arada Çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik, ortaya çıkar. Panikli bir insan normal olan bu pozisyonu hemen panikatak olarak değerlendirir ve korkuya kapılır. Korkuyla beraber adrenalin daha da yükselir ve gerçek panik başlar…

Veya yemek akabindesı alınan gıdaların hazmı için “mide fabrikası” nın daha çok enerjiye gereksinimi olur. Bu enerji kanla sağlanır.İstirahat pozisyonundaki çalışmasını terk eden kalp, hızlanmaya ve mideye daha çok kan pompalamaya başlar. Panikataklı biri kalbine çok duyarlı ve odaklı olduğundan bunu hisseder.Çarpıntıyı panik başladı diye düşünür ve korkar…Oysa bu da fizyolojik, normal bir pozisyondur…Panikle tanışmamış olsa belki hiç dikkatini çekmeyecektir.

Dvukaatısıyla açlık-tokluk pozisyonumuz, ne yiyip-içtiğimiz panik ataklarımızla yakından ilişkilidir…

Panikatağı tetikleyen yiyecek – içecekler ve pozisyonlar nelerdir?

-Koyu çay
-Kahve
-Kolalı içecekler
-Alkol(Başlangıçta rahatlatır akabindeları paniği artırır.)
-Aşırı sigara içimi
-Esrar,ektazi, kokain
-Aşırı yemek yemek
-Özellikle tatlı yiyecekler( bunlar kan şekerini birden yükseltir.Direkt glukoz içeren yiyecekler kan şekerini birden yükseltiğinden şekeri düşüren İnsülin hormonunu aşırı salgılatır ve kan şekerini birden düşürüp paniğe neden olabilir)
-Düzensiz ve tek yönlü beslenmeler
-Uzun süre aç kalmak
-Yemeklerden akabinde hemen uyumak( özellikle ağır yemeklerden akabinde…)
-Vitaminden yoksun yiyecekle beslenmek
-Aşırı ve hızlı kilo vermek-Rejim yapmak( bu pozisyon vucut kimyasını bozarak paniğe depresyona yol açabilir. Ayda en fazla iki –üç kilo verecek şekilde diyet yapılmalı)
-Rejim amaçlı iştah kesici ilaçlar da paniğe depresyona neden
olabilmektedir

Panikatak da Beslenme Nasıl Olmalı?

-En temek şey,panik atak tetikleyici yiyecek ve içeceklerden kaçınmak.
-Günde toplam 8-10 su bardağı; su, soda, taze sıkılmış meyve suları içmek
-Günde 5 adet değişik ve özellikle o mevsimde olan meyvelerden yemek( örneğin;yaz aylarında bir dilim karpuz, bir şeftali, bir armut, iki kayısı gibi…)
-Mevsimsel beslenmek(kışın kış, yazın yaz sebze ve yiyeceklerini tercih etmek.)
Özellikle sebze Yemeklerini az pişirip vitaminlerinin hasar görmesine engel olalım.Yemeklerde kesinlikle sıvı yağ kullanılmalı. Yağı mutlak yakmamalıyız…Hatta sebzeleri buharda pişirip, üzerine zeytinyağı gezdirmek daha sağlıklıdır.
-Mevsiminde ıspanak, pırasa, muz, brokoli, kereviz, enginar yemek.
-Günde üç öğün yerine 5 öğün , ama az az yemek.
-B vitaminlerinin sinir sistemini güçlendirdiği ve beyindeki serotonini artırdığı , adet öncesi gerilimi azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle kepekli buğday ekmeği yemek, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, barbunya tüketmek yararlıdır.
-Tatlılardan sütlü ve meyve tatlılarını tercih etmek doğru olur
-Meyve ve tatlıların yemekten iki saat önce veya akabinde yenmesi daha doğru olur.
-Çay tiryakileri günde 5-6 bardağı geçmemeli ve açık içmeliler.
-Panik ataklar kontrol altına alındıktan akabinde günde bir adet kahve içilebilir.
-Her gün kesinlikle bitkisel çay içilmelidir. Panikatak ve kaygı giderici özelliği olan Melisa, Papatya,değişik firmaların çıkardığı ve üzerinde …Relax yazan bitki çaylarından günde toplam üç fincan içilmeli…
-omega 3 ve omega 6 dan zengin olan Ton ve Somon balıklarından yiyelim.Bunlar sinir sistemi hücrelerinin zar yapısını güçlendirerek iletinin sağlıklı olmasını sağlar ve vucut direncini artırır…
Balık sevmeyen veya bulamayanlar ise; her gün bir yemek kaşığı Keten Tohumu yiyebilirler. (sütle, yoğurtla veya suyla yutulabilir…)

Bu alana reklam verebilirsiniz!