250 x 250 Reklam Alanı

Kuru göz, gözyaşının yetersizliği pozisyonu olarak açıklanır. Gözyaşı tabakası, hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu tabaka, ve en dışta yağlı (lipid) tabakalardan oluşur. Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.

Gözlerde kuruluk hissi, yanma, batma, yabancı cisim hissi, kızarıklık, rüzgar veya sigara dumanından rahatsızlık, göz çevresinde mukus iplikçiklerin oluşması, ve/veya kontakt lens kullanmakta zorluklar kuru göz hastalarında görülen şikayetlerdir…

Kuru göz nedenleri

Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda, ilerleyen yaşla beraber azalır. Lakin, kuru göz, özellikle menopoz akabindesı kadınlarda sık görülür. Bunun dışında, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, anti-allerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları ve alkol de göz kuruluğuna neden olabilir.

Ciddi kuru göz, ağız kuruluğu ile beraber giden Sjögren Sendromu ile beraber olabilir. Bu pozisyonda, hastalarda, sıklıkla eklem romatizması olmak üzere, tüm vücut sistemlerini tutan bir immün disfonksiyon veya bağ dokusu hastalığı mevcuttur. Bunların dışında kimyasal yanıklar, cerrahiler ve daha birçok hastalıkların yanında da kuru göz görülebilir.

Kuru göz tanısı nasıl konulur

Göz doktoru tarafından yapılan basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı basitca konulabilir. Hastanın öyküsü de tanı konulmasında oldukça yardımcıdır. Bunun dışında, gözyaşının özel boyalarla boyanması veya ‘gözyaşı şeritleri’ ile gözyaşı miktarının tayini de tanıda kullanılabilecek basit testlerdir.

Kuru göz tedavisi

– Gözü nemli tutabilmek için, gözyaşının yerini tutan birçok yapay gözyaşı damlası ve jeli bulunur. Yapay gözyaşını günde 4-5 kezden daha sık kullanma ihtiyacını hisseden hastalar için koruyucu madde içermeyen, tek kullanımlık yapay gözyaşı preparatları bulunuyor. Bu tek kullanımlık damla ve jeller, gün içerisinde ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir.

– Kuru gözde diğer bir yaklaşım ise mevcut gözyaşının korunması… Gözlük kenarları kapatılabilir veya yüzücü gözlükleri kullanılabilir.

– Kuru göz hastaları için özellikle geceleri uyudukları odanın nemlendirici cihazlarla nemlendirilmesi de yararlıdır.

– Yine mevcut gözyaşını korumak amacıyla, gözyaşını gözden uzaklaştıran küçük kanalcıklar, göz doktoru tarafından, basit bir işlemle geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir.

– Bunların dışında gözyaşı yapımını artıran birtakım ilaçlar da mevcuttur. Lakin, aynı zamanda salya yapımını da artıran ve terleme, bulantı, kalp çarpıntısı gibi yan tesirleri olabilen bu ilaçlar lakin doktor denetimi altında kullanılabilirler.

Bu alana reklam verebilirsiniz!