250 x 250 Reklam Alanı

Her sporun kendine özgü incelikleri ve teknikleri bulunduğu bunun gibi her sporda da yapılan bazı hatalar bulunmaktadır. Bu hataların bazıları tekniğin bilinmemesinden, birileri da bazı püf noktalarını gözden kaçırmaktan dolayı ortaya çıkar. Koşu sırasında yapılan hataları öğrenerek bunlardan kolayca kaçınabilirsiniz.

Aç karnına koşmak

Dolu mideyle koşuya çıkmak pek iyi bir fikir değildir; fakat tamamen boş mideyle ve aç karnına koşmak da yanlıştır. Koşuya çıkacaksınız karnınız aç olmamalı; fakat mideniz de çok fazla dolu olmamalıdır. Yani ana öğünden iki saat sonrası, koşu için uygundur. şayet bu zamanlamayı denk getiremiyorsanız koşudan 30-45 dakika önce pratik hazmedilen bir şeyler atıştırın.

Yanına su almamak

Koşuya çıkarken yanınıza su almamak da sıkça yapılan hatalardan biridir. Koşarken çok terler ve su kaybederiz. Bu suyun yerine konması gerekir olmadan tansiyonumuz düşebilir; hatta bilincimizi kaybedebiliriz. Su içerken, suyu küçük yudumlar hâlinde içmeyi de unutmayın.

ısınmamak

Koşmak gün arasında kısa süreler için de olsa yaptığımız bir eylemdir. Bu nedenden çoğumuz, koşmadan öncelikle ısınmak gerektiğini gözden kaçırırız. oysa koşmadan öncelikle de ısınmak aşırı mühim bir şeydir. isterseniz pratik esneme hareketleri yapabilir, isterseniz çok fazla hafif tempo “jogging” yaparak bacaklarınızı ısıtabilirsiniz. fakat ısınmayı ihmal etmemelisiniz.

Koşudan sonra esneme yapmamak

Koşudan sonra yapılması gereken esneme hareketleri de sıkça ihmal edilir. Oysaki koşarken baskı altında kalan ve gerilen kaslarımızın koşu bittikten sonra esnetilip rahatlatılması gereklidir. Koşuyu bitirdiğinizde bir on dakika kadar da esneme için ayırmayı ihmal etmeyin.

Koşudan sonra aç kalmak

Koşudan sonra yemek yemek de ihmal edilir. ister kilo vermek için koşun ister sağlığınızı korumak için, koşu sırasında harcadığınız enerjinin, hiç olmazsa bir yönünü yerine koymalısınız. Koşu yaptıktan sonra da tıpkı koşu öncesinde olduğu benzeri hafif ve kolay sindirilen şeyler yemek gerekir. Koşunuz bitince en geç bir saat arasında bir şeyler yemeyi ihmal etmeyin.

Bu alana reklam verebilirsiniz!