250 x 250 Reklam Alanı

Kıl dönmesi kuyruk sokumundan makatın hemen üzerinde her iki kalça kıvrımının orta kısmındaki çizgide görülen kronik süregelen tedavi edilmezse de ömür boyu süren genellikle de genç erkeklerde görülen önemli bir hastalıktır. Kötü bir yerde bulunduğundan da dolayı halk arasında çok fazla açığa çıkmayan tedavi yapmayan ama daha sonrasında kötü sonuçlarla karşılaşıldığında hekime gelinen bir hastalıktır.

Kıl Sorunu Tarihçesi

İnsanlığın doğuşundan beri var olan bir hastalık. Aslında 1800′ lü yılların başında tanımlanmış neden olduğu nasıl olduğu çok iyi bilinen bir hastalık değildir. Bu konuda spekülasyonlar var teoriler var ancak net değil. Eskiden bu hastalığın sadece doğumsal olduğuna inanılırdı fakat günümüzde doğumsal olma teorisi yerini sonradan olma teorisine dönüştürdü. Makat bölgesinde her iki kalça kıvrımının derin olduğu durumlarda yürümekle veya oturmakla veya mikro travma dediğimiz küçük, küçük darbelerle oluşan buradaki kılların cilt altına girmesiyle oluştuğu düşünülüyor

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk sokumundaki çizgide bazen bir şişlik ağrı ve küçük belirtilerle ortaya çıkan ama tedavi edilmezse bazen de çok büyük akıntılar ve iltihaplarla kendini gösterir. Buradaki anahtar kelime erken dönemde doktora başvurmaktır.

En Çok Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi çok kıllı erkeklerde daha sıklıkla görülür buna kilo eşlik ederse daha fazla olur. Ancak bu demek değildir ki kılsız bayanlarda görülmeyecek. Bu hastalıktaki etken durum kalça kıvrımının derin olması, iyi hijyen olmaması, sürekli oturan  bir işte çalışılıyor olması.

Bu alana reklam verebilirsiniz!