250 x 250 Reklam Alanı

Hem çayı, hem suyu, hem de yağı oldukça faydalı olan kekik, ülkemizde en fazla tüketilen bitkilerdendir. Haziran’dan Ekim’e kadar yeşil olan ve toplanıp kurutularak hem çay şeklinde hem de yemeklerde kullanılan kekik, özellikle de et yemeklerine mükemmel bir lezzet vermektedir. Hemen hemen her evde bulunan kekik, demlenip içildiğinde birbirinden farklı yararlar sağlamaktadır.

Sadece yemeklerde ve çay olarak değil farklı şekillerde de kullanılabilen kekiğin faydaları saymakla bitmez.

1-Çay Olarak: Kekik çayı çok eski tarihlerden bu yana kullanılan çaylar arasında yer almaktadır. Kurutulduktan sonra çay olarak demlenip içilen kekik, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz giderici, idrar söktürücü, terletici gibi faydalar sağlamaktadır. Grip ve soğuk algınlığına da iyi gelen kekik çayı, balgam söktürür, öksürüğü keser, boğaz ağrısına iyi gelir ve boğmaca hastalığına fayda eder. Zatürree ve akciğer iltihaplanmasına da fayda sağlayan kekik halsizliği alıp zindelik hissi verir. İyi bir antiseptik olan kekik aynı zamanda böbrek ve bağırsaklardaki mikropları da öldürür. Kan dolaşımını düzenleyen, kan şekerini düşüren, kalp çarpıntılarını kesen kekik çayı, ılık olarak cilde sürüldüğünde ya da buharının cilde tutulduğunda pürüzsüz ve lekesiz bir cilt oluşmasına yardımcı olmaktadır.

2-Kekik Suyu: Kekiğin kaynatılıp damıtılması ile oluşturulan kekik suyu oldukça faydalı bir üründür. Tadı oldukça acı ve kekremsi olan kekik suyu karın ağrılarına iyi gelmektedir. Bağırsaktaki parazitlerin dökülmesine de yardımcı olan kekik suyu yaralara sürüldüğünde de mikropları öldürmekte ve yaraların çabucak iyileşmesini sağlamaktadır. Banyo suyuna damlatılan birkaç damla kekik suyu, cilt hastalıklarına ve romatizmal ağrılara fayda sağlamaktadır.

3-Toz Kekik: Kekiğin dövülüp toz haline getirilmesi ile kullanılması da pek çok faydalı durum oluşturmaktadır. Özellikle de toz kekik ile diş fırçalanması diş ve diş eti sağlığı için oldukça etkilidir. Diş ağrılarına iyi gelen ve diş etlerini güçlendiren toz kekik, diş beyazlamasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca kekik, kimyon ve sirke ile kaynatılıp ılındıktan sonra gargara yapıldığında diş ağrılarına iyi gelmekte, diş eti mikroplarını öldürmekte ve diş etinin beslenmesini sağlamaktadır.

4-Kekik Yağı: Faydalı yağlardan biri olan kekik yağı, pek çok derde deva sağlamakta, çeşitli hastalıklara alternatif bir tedavi yöntemi olmaktadır. Ağrıyan yerlere, özellikle de sırt, bel, boyun ve romatizmal ağrıların olduğu yerlere kekik yağı ile yapılan masaj ağrıların kesilmesine ve kısa sürede tedavi olmasına yardımcı olmaktadır.

5-Yemekler: Kekiğin mutfaklarımızda da ayrı bir yeri vardır. Özellikle de et yemeklerinin vazgeçilmezi olan yemeklere, salatalara ve soslara lezzet katmaktadır. Mangalda pişirilen etin lezzetine de lezzet katmaktadır.

Pek çok derde deva olan ve mutfaklarımıza lezzet katan kekik hakkında her türlü bilgiye  meyveler ve faydaları linkinden ulaşmanız mümkündür.

Bu alana reklam verebilirsiniz!