250 x 250 Reklam Alanı

Kafanın üzerine düşme, trafik kazaları geçirme veya denizde yere çakılma gibi pozisyonlarda baş ve omurga yaralanmalarında hastaya yapılacak müdahaleler ve hastanın acilen sağlık kuruluşuna taşınmasında çok önemli hususlara dikkat edilmelidir. Kafa ve omurga yaralanmalarında hastanın doğru şekilde sağlık kuruluşuna taşınmaması, sakatlık gibi ciddi sorunların husule gelmesine neden olur. Peki, baş ve omurga yaralanmalarında hasta nasıl taşınmalıdır?

Kafa ve omurga yaralanmaları iki şekle ayrılır: Birincisi açık yaralanmalar, ikincisi ise kapalı yaralanmalardır. Vurma, çarpma, düşme ve darbe alma gibi pozisyonlarda kanama söz konusu değilse, kapalı baş yaralanmaları olarak tabir edilir. Kanamanın olduğu ve gözle görülen deride kesiler bulunuyorsa açık yaralanmalar denir.

Baş ve omurga yaralanmalarında sakatlık riskini önlemek ve hastanın hayatını kaybetmemesini sağlamak için baş-boyun-gövde ekseni bozulmadan düz pozisyonda sürüklenerek hastanın taşınması gerekir. Eğer bu hususa dikkat edilmez ise, hasta hayatını da kaybedebilir, sakat da kalabilir.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!