250 x 250 Reklam Alanı

Kadınlarda Adet Gecikmesine Sebep Bazı Hastalıklar
Bazen adet dönemlerinde gecikmeler olur. Bu gecikmeler bazı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Eğer gecikme sadece bir seferlikse bunun nedeni hastalıklardan çok, kullanılan ilaçlar, stres gibi sebeplerden olabilir. Bir kereden fazla yaşanan adet düzensizlikleri mutlaka dikkate alınmalıdır. İhmal etmek sağlığınızı tehlikeye atmak demektir. Devam edet adet düzensizliklerinin yaşanma sebebi bazı hastalıklar olabilir.
Sebep Olan Hastalıklar
Adet gecikmelerinin neredeyse %30’u polikistik over sedromundan kaynaklanmaktadır. Adet gecikmesi, aşırı kıllanmak, yumurtlama bozukluğu gibi şikayetleriniz varsa bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Adet gecikmesinin nedeni olan hastalıklardan bir diğeri primer ovarian yetmezliğidir. Bu hastalık yumurtalıklarda yumurtanın tükenmesi sonucunda oluşur. Bu hastalığa yakalananlar 1-2 aylığına adetten kesilir. Primer ovarian yetmezliği yaşayan kadınlar genellikle erken menopoza girdiklerini düşünürler. Ancak bu doğru değildir. Adetten kesilme sadece bir süreliğinedir. Bir süre sonratekrar adet görülmeye başlanır. Adet gecikmesine sebep olan diğer önemli hastalık ise, hormonal bozukluktur. Bazı hormonların az veya çok çalışması, kesik kesik kanamalara sebep olabildiği gibi, adet gecikmesine de sebep olmaktadır. Yukarıdaki hastalıklar kadar önde olmasa da hipofiz hastalığı ve sheean sendromu da adet gecikmesinin nedenleri arasındadır.
Hastalıkların dışında adet gecikmesine sebep olabilecek başka durumlarda vardır. Aşırı kilo kaybetmek, aşırı egzersiz yapmak, fiziksel ve psikolojik stres altında olmak, çok fazla radyasyona maruz kalmak gibi durumlarda da kadınlarda adet gecikmesi görülebilir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!