250 x 250 Reklam Alanı

Tezgahlarda yeşil görüntüsüyle iştah açan erik, yaz aylarını da en çok sevilen meyvelerinden biri. Lakin uzmanlar, erik yerken kilo alınabileceğini belirterek, özellikle eriğin tuz ile beraber tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, özellikle sıcak yaz günlerinde hem kalorisi düşük hem de serinletici tesirsiyle seçilebilecek olan en iyi meyvenin erik olduğunu belirterek uyardı:

Ödem yapıyor

”Özellikle düşük glisemik indeksi, içerdiği vitamin ve mineral değerleri potasyum, magnezyum ve fosfor değerleri ile gebeler içinde besin deposu olan erik, zayıflama diyetlerinde de kullanılan başlıca meyvelerdendir. Lakin, eriğin tuzlanarak yenmesi vücutta su tutulmasına ve ödem oluşmasına neden olur ki, bu da dvukaatlı yolda kilo almayı tetikleyecektir. Bu nedenle erik tek başına yenmelidir.”

Sindirim sistemini düzenliyor

Eriğin içerdiği potasyum ile sporda oluşabilecek olan kasılma ve kramplara da iyi geldiğini dile getiren Keçeci, şunları söyledi:

”Kişilerde oluşan potasyum eksikliğinde rol oynar. Kabızlığa iyi gelir ve sindirim sistemini düzenler. Kansızlığa ve sinir sisteminin düzenlenmesinde yardımcıdır. Antioksidan tesirsi ile kanserden korur ve cilt güzelliğinde tesirlidir. Ciltte oluşan leke ve ya benzeri akne şeklinde oluşan cilt sorunlarında tavsiye edilebilir. Cilde iyi gelen besinlerin içerisinde yer alır ve cildi gençleştirir. Özellikle kalp hastalıkları, kolesterol ve damar tıkanıklarında erik önerilebilir. ”

Bu alana reklam verebilirsiniz!