250 x 250 Reklam Alanı

Enerji içeceklerinin atletik performansı, konsantrasyonu ve canlılığı arttırdığına dair kanıtlar bulunmamaktadır. Aksi olarak enerji içecekleri kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı ve ruhsal hastalıklara yakalanma riski taşımaktadır. Bütün dünyada artmakta olan başta obezite, diyabet, kalp krizi, kanser ve felç gibi bir çok hastalığın tetikçisi sağlıksız yiyecek ve içeceklerdir. Enerji içecekleride bu sağlıksız içecekler arasında yer almaktadır.
Enerji İçecekleri Spor Esnasında Daha Riskli
Enerji içeceklerinin atletik performansı ve canlılığı arttırmadığını yukarıda da belirtmiştik. Enerji içecekleri yüksek oranda kadein içerir ve yoğun egzersiz esnasında kalbi beslemekle görevli kroner damarlarda kasılmaya yol açabilirler. Bu da kalp krizini ve ölümcül olabilecek ritm bozukluklarını tetikleyebilir. Riskli olduğu bilinen enerji içeceklerinin spor esnasında tüketilmesi çok daha fazla risklidir.
Enerji içeceklerindeki kafein miktarı kola, soda ve gazoz gibi alkolsüz içeceklere kıyasla çok daha fazladır. Bu içeceklerin çoğunda 250 ml içerisinde 80 mg kafein bulunmaktadır. İçerisinde bulunan kafein miktarları 505 mg a kadar artan enerji içecekleri de bulunmaktadır. Fazla kafein tüketimi insanda uykusuzluk, sinirlilik hali, huzursuzluk, çarpıntı ve mide-bağırsak sorunları gibi problemlere sebep olabilir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!