250 x 250 Reklam Alanı

Yaz, kış demeden sürekli ellerinde bir nemlilik hisseden kişilerin en büyük sorunlarından birisi kesinlikle insanlarla temas halinde olduğu zaman kendisini aşırı derecede rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Tokalaşmak bunların başında gelenler arasında olsa da bir nesneye dokunmanız da o nesnenin üzerinde terlemeye bağlı bir ıslaklık bırakmanız da rahatsız edici durumlardan diğeridir. Genellikle ‘’ ellerim terli kayıyor ‘’ sözcüğünü sıklıkla duyduğumuz zamanlarda olabilmektedir. Çünkü bir malzeme taşıdığımız zaman bile el terlemesi yüzünden elimizden kaydığına da sıklıkla görmekteyiz. Birisiyle tokalaşmadan önce ellerimizi üzerimize silmemiz de aslında işin cabası!

Peki, Eller Neden Sürekli Terler?

Öncelikle tıbbi yönden bir hastalık belirtisi olmadığını söylememiz mümkündür. Uzmanların açıklamaları daha çok psikolojik olduğu yönündedir. Psikolojinin sinir sistemi ile bağlantısı olduğunu düşündüğümüzde mevcuttaki bağlantısını çok daha iyi anlayabiliriz. Sinir sistemlerinde fazla aktiflik durumlarına bağlıdır. Ancak fiziksel nedenlerden de el terlemesinin olduğu söylenebilir. Bu durumu iki şekilde ayırt ettiğimiz zaman psikolojik ve fiziksel terleme dalında hangisinden kaynaklı olduğunu çözmemiz gerekir. Eğer çocukluk dönemlerinden beri var olan bir el terlemesi rahatsızlığınız varsa bu durum korku, stres, heyecan gibi durumlardan ortaya çıktığı yani psikolojik olduğu apaçık bellidir. Fiziksel nedenler ise genellikle sonradan ortaya çıkmasıyla bilinir.
Aşırı kilo, Tiroit bezlerinin hızlı çalışması, şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar ise el terlemesinin yanı sıra diğer bölgelerimizde de istenmeyen şekilde terleme yapmaktadır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!