250 x 250 Reklam Alanı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Bülbül, düzensiz spor faaliyetlerinin kemik hastalıkları riskini arttırdığını belirterek, “Spor aktivitelerinin yanlış veya dikkatsizce yapılması sağlık değil, yeni hastalıklar getirir” dedi.

Bülbül, Mig Medya muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle yaz aylarında her yaş grubundan insanın spor faaliyetlerine ağırlık verdiğini sözlerine ekledi.

Spor faaliyetlerinin bilinçli yapılması gerektiğini ifade eden Bülbül, “Her yaş grubu kendine göre aktivitelerini yapar. Çocuklar için yaz mevsimi üç aylık tatil demektir. Bu, bisiklet ve kaykay gibi araçların çok sık kullanılması anlamına gelir; lakin bunlar dikkatsizce kullanılırsa çocuklarda en sık görülen dirsek, uyluk ve kaval kemiği kırığı gibi sağlık problemlerine neden olur” diye konuştu.

Yürüyüş yaparken bile dikkatli olunmalı

Bülbül, yetişkinlerin sıklıkla halı sahada futbol oynadığını, koşu ve yürüyüş yaptığını ve ardından gelen olası dikkatsizliklerin yol açtığı problemlerin ortopedi uzmanlarının en çok uğraştığı sorunlar arasında yer aldığını dedi.

Vücudunuz ısınmadan spor yapmayın

Hazırlık, ısınma yapmadan başlanan her sporda özellikle diz problemleri ve bağ yaralanmaları gözlendiğini anlatan Bülbül sözlerini şöyle sürdürdü: “Spor bilinçli yapıldığı takdirde sağlıklıdır. Vücudumuzu rahatlatmak ve dinç beden sahibi olmak isterken yapacağımız yanlışlar bizi daha mutsuz pozisyona getirmektedir. Bu nedenle vücudumuzu koruyarak ve bilinçli olarak yazın tadını çıkarmalıyız. Germe egzersizlerinin felsefesi spora başlamadan önce kasları spor yapmaya hazırlamaktır. Spor aktivitelerinin yanlış veya dikkatsizce yapılması sağlık değil, yeni hastalıklar getirir. Dvukaatısıyla sporu bilinçli yaparsak amacımıza ulaşmış oluruz.”

Bu alana reklam verebilirsiniz!