250 x 250 Reklam Alanı

Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları aynı zamanda ana zemin olarak tek bir yapıya bağlı bakteri plağı dediğimiz meşhur tablo. Aslında bakterilerin oluşturduğu gözle göremediğimiz saydam bir tabakamız var bu saydam tabaka bazen yetersiz fırçaladığımızda dişimizin üzerinde tırnağımızı gezdirdiğimizde kötü kokan hoş olmayan görüntüsü olan bir tablo.

Burada yer alan bakteriler biz ne yersek yiyelim ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim maalesef bizim yediğimiz her şeyi yerler. Bu bakteriler yediklerinden asit üretiyorlar ürettikleri bu asit dişin yüzeyinde kalıyor çünkü bakteri plağı dediğimiz şey son derece yapışkan bir tabaka dişin yüzeyinde ve oluşturdukları asitte bir şeyin üzerinde kalıyor o asitte yavaş yavaş dişi oymaya başlıyor.

Bizim çürük dediğimiz tablo bu şekilde oluşmaya başlıyor. Dolayısıyla o bakteri plağını uzaklaştırabildiğimiz anda çürük tablosundan da önemli ölçüde kurtulabiliyoruz. Bu bakteri plağı dediğimiz nesne aynı zamanda diş eti hastalığını da başlatıyor. Çünkü bu plak birikiyor, birikiyor ve temizlenmediği zaman bu sefer bizim diş taşı dediğimiz tabloyu oluşturmaya başlıyor eğer diş taşını hekim tarafından temizletmezseniz bu sefer diş taşı diş etinizin altına doğru birikmeye başlıyor ve ciddi diş eti hastalıklarına ve daha sonra dişin etrafındaki kemik kayıplarına yol açarak ileri de dişin kaybına yol açıyor. Buradaki bütün önemli konu bu bakteri plağını yok edebilmek ama maalesef yakın bir dönemde fırçalamanın da ötesinde bu çürüğü engelleyebilecek elimizde hiç bir tablomuz yok yani yakın gelecekte bir aşı da görünmüyor.

Bu alana reklam verebilirsiniz!