250 x 250 Reklam Alanı

Dil kanaması çoğu zaman kendiliğinden durur. Lakin durmayan dil kanamalarında kesikler ciddi boyutlarda olabilir ve ilk yardım uygulamak gerekir. İlk yardım uygulanmasına rağmen dil kanaması yine de durdurulamaz ise, doktora başvurulmalıdır. Dil kanaması nasıl durdurulur, dil kanamasına ilk yardım nasıl yapılır buyurun öğrenmeye.

Dil, kan damarı bakımından zengin bir organdır ve bu nedenle olası bir kesik pozisyonunda fazla miktarda kanama ile karşılaşılabilir. Dildeki bir kanama değerlendirme gerektiren bir pozisyondur. Eğer dilde derin bir kesik varsa, hemen bir hastaneye gitmelisiniz. Bazı pozisyonlarda, hastaneniz isiz ağız cerrahına yönlendirebilir. Şayet küçük bir kesikten dvukaatı kanama varsa, kanamayı kendi kendinize durdurmanız mümkün olabilir. Siz dahi olsanız 45 dakika içinde kanamayı durduramıyorsanız bir doktora görününüz.

1- Öncelikle antibakteriyel sabun ve ılık bir suyla ellerinizi yıkayın. Ellerinizin tamamiyle temiz olmasından emin olamıyorsaınz dilinizde bulunan kesik üzerine katiyen dokunmayın.

2- Göğsünüze yakın olacak biçimde çenenizi öne doğru getirin. Bu uygulama kanınızın boğazın arka kısmında birikerek boğulmanıza neden olmasını engelleyecektir.

3- Bölgeye basınç yapın. Bunun için dilinizdeki kanayan yere temiz bez veya gazlı bez kullanabilirsiniz.

Ortalama 5 dakika süresincekanamalı bölgeye bezi bastırın ve sıkı bir biçimde tutun. Şayet bezi kaldırdığınızda diliniz hala kanıyorsa 5 dakika süresince tekrar bezi sıkı bir biçimde tutunuz.

4- Temiz beze buz sarın ve dilinize bastırın. Soğuk, kanamanın durmasında tesirli olabilir.

5- Kanayan bölgeye ıslak çay poşeti koyabilirsiniz. Bitki çayı yerine siyah veya yeşil çay tercih edin. Siyah ve yeşil çayda bulunan teninler kanın pıhtılaşmasına yardım eder ve kanamanın daha çabucak durmasında tesirli olur.

Bu alana reklam verebilirsiniz!