250 x 250 Reklam Alanı

Yaz geldi ve okullar kapandı. Çocukların bol bol oyun oynayıp, kardeşleri veya arkadaşlarıyla havuzun, bisikletin, PC oyunlarının tadını çıkaracağı upuzun bir tatil dönemi onları bekliyor. Diş ağrısı yaşamadan geçirilecek bir tatil dönemi için ise ebeveynlerin dikkatli olması lazım. Yrd. Doç. Dr. Didem Öner Özdaş, çocuklara ve ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Yeni bir diş fırçası alın

Diş fırçalarımızın 3 ayda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Diş fırçaları; boyut, fırça kıllarının dizilişi, sertliği ve uzunluğuna göre farklılıklar gösterirler. Küçük başlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan, yumuşak veya orta sert fırçalar seçilmelidir. Böylece dişler arasına ve ağzın bütün bölgelerine erişip temizleyebilmek basit olur.

Sağlıklı atıştırmalıklar yiyin

Yaz ayları çocukların en çok abur cubur tükettiği aylardır. Çocuklarınızın hoşuna gidebilecek sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Peynir, taze meyve ve sebze, kuru meyve gibi gıdaların tüketilmesine dikkat edin.

Bol su tüketin

Çocuklarımızın bol su tüketmesini, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmasını sağlamak çürük oluşumunu engelleyecektir.

Bisiklet sürerken koruyucu kask takın

Yaz ayları ile beraber sokakta, kulüplerde veya kamplarda spor aktivitelerine katılan çocukların muhakkak kask veya ağızlık gibi koruyucular takmasına özen gösterin.

Bu alana reklam verebilirsiniz!