250 x 250 Reklam Alanı

Binaların giderek yükselmesiyle doğada geçirilen zamanın azalması, parklara ve oyun alanlarına erişimin zorlaşması, fiziksel aktivitelerin de yapılmasına engel oluyor.

Coventry Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışma, yeşil egzersizin çocuk sağlığı üzerindeki tesirsini ortaya koydu. International Journal of Environmental Research and Public Health’da yayınlanan araştırmada çocuklar iki gruba ayrıldı. İlk gruptaki çocuklar 15 dakika boyunca siyah bir ekrana bakarak pedal çevirirken ikinci gruptaki çocuklar aynı sürede doğal çevrede geçen bir film izleyerek pedal çevirdi. Araştırma neticesindenda yeşil egzersiz yapan çocukların kan basıncı değerlerinin yüzde 5 oranında daha az olduğu görüldü.

Araştırmacılardan Dr. Michael Duncan; düşük kan basıncının genellikle hipertansiyon gibi kardiyovasküler sağlık problemlerinin görülmesindeki riski azalltığını, hastalıkların önlenmesi için halkın açık alanlarda egzersiz yapmaya teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi, kardiyoloji uzmanı ve spor hekimi Profesör Doktor Erdem Kaşıkçıoğlu, yeşil egzersiz yaparken uygun koşullarda bir dış ortamın önemli olduğunu belirterek, “Bireylere egzersiz ve spor aktivitelerini önerirken mümkün olduğunca doğayla iç içe olan yaşam alanlarında yapmalarını istemekteyim” dedi.

Düzenli egzersiz yapın

Kapalı ve tek düzelik içeren ortamlarda yapılan aktivitelerin, bireyin ruh pozisyonunu ve motivasyonunu olumsuz tesirleyebildiğini dile getiren Profesör Kaşıkçıoğlu, “Ortaya çıkan bu tesir, sinir sistemi aracılığıyla kan basınçlarında da yükselmeye ve hatta çarpıntılara yol açabilmektedir. Doğayla barışık bir şekilde yapılan egzersizler kapalı alanlarda yapılanlara göre bireylerin ruh pozisyonunu ve sinir sistemini daha olumlu yönde tesirlemektedir. Yalnız burada hatırlanması gereken en önemli nokta egzersiz yapmak için uygun koşullarda bir dış ortamında bulunmasıdır. Çevre ve hava kirliliği, aşırı sıcak ve soğuklar kimi zaman açık alanlarda egzersiz yapmayı engellese de sağlıklı bir yaşamın korunması için düzenli egzersizden vazgeçmemek gerekir” dedi.

Bu alana reklam verebilirsiniz!