250 x 250 Reklam Alanı

Bilinç bozukluğu ilk yardım bilinç bozukluğunda ilk yardım bilinç bozukluklarında ilk yardım nasıl yapılır bilinç bulanıklığında ilk yardım bilinç bozukluklarında ilk müdahale bilinç bozukluğu ilk yardım uygulamaları hakkında merak ettikleriniz herseysagligimicin.com’da

 

Bilinç bozukluğu yada bilinç kaybı, beynin yerine getirmesi gereken faaliyetleri yapmaması neticesindenda uyku hali ile başlayarak hiçbir şeye kadar tepki vermeme haline denilmektedir. Bilincin kısmen veya tamamen kaybolması pozisyonunda uygulanacak ilk yardım çok önemlidir. Bilin bozukluğunda ilk yardım nasıl yapılır buyurun makalemizin devamından öğrenelim.

Bilinç bozukluklarında uyku hali veya koma görülebilir. Beyne giden kan akışında azalma söz konusu olması, kısa süreli, yüzeysel ve geçici bilinç kaybına neden olmaktadır. Geçici bilinç bozukluklarında ilk müdahale yaşamsal bulguları değerlendirmekle olmalıdır. Bilinç kapanıklığı pozisyonlarında sık sık solunum ve nabız kontrol edilmelidir.

Uzun süreli bilinç kaybı koma hali olarak isimlendirilir.düşme veya şiddetli darbe, özellikle baş travmaları, zehirlenmeler, aşırı alkol, uyuşturucu kullanımı, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, havale gibi rahatsızlıklar ve pozisyonlar bilinç bozukluğunun koma halidir.

Hasta veya yaralı sırt üstü yatırılmalı, ayakları 30 cm kaldırılmalı, sıkı elbiseler gevşetilmeli, kusma söz konusu ise yan yatırılmalıdır. Hem geçici hem de kalıcı, kısa veya uzun süren bilinç kayıplarında kesinlikle 112 acil servis aranmalıdır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!