250 x 250 Reklam Alanı

Bebekler İçin İlk Yardım
İlk yardım, yaşanan her türlü kaza; ya da sağlık açısından tehlikeli durumlarda, henüz sağlık görevlileri müdahale edemezken, elde bulunan araç ve gereçler yardımıyla olay yerinde ve anında yapılan müdahalelerin tümüdür. İlk yardımı yapan kişinin bu konuda ilk yardımcı sertifikası almış olması gerekmektedir. Bu kişi aynı zamanda herhangi bir medikal müdahalede de bulunmaz.

Bebekler son derece hassas canlılardır. Hassas olmalarının yanı sıra henüz fiziksel ve kişisel olarak gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için de sağlık açısından tehlikeli durumlar yaşama ihtimalleri daha fazladır. Bebeklerin hassas yapıları gereği bebekler için ilk yardım yöntemleri daha büyük bir özen gerektirmektedir.

Bebeklerde en sık yaşanan ve bebekler için ilk yardım yöntemine başvurulması gereken durumlar solunum yolunun tıkanması durumudur. Bebekler ellerine geçirdikleri ufak nesneleri ağızlarına götürmeye meyillidirler ve bu eylem sonucunda nesneler soluk borularına kaçarak nefes almalarına engel olabilir. Aynı zamanda bebeklerin soluk boruları çok küçük olduğu için de daha kolay tıkanmaya müsaittir.

Eğer bebek nefes alamıyor, ses çıkarmıyor ya da ağlamıyorsa ve morarma söz konusuysa hemen bebeğin ağzı kontrol edilmelidir. Gözle görülür bir nesne varsa hemen elle çıkartılmalı eğer görülemiyorsa anında bebeğe pozisyon aldırılmalıdır. Bebeği güçlü olan kolunuza yatırın ve diğer kolunuzun topuyla iki küreğin arasına 5 kere vurun. Sonrasında kafasını çevirin ve diğer tarafa yatırıp cismin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer çıkmadıysa göğüs kemiğine orta ve yüzük parmaklarınızın yardımıyla 5 kez baskı yapın. Bu işleme cismi çıkartana kadar devam edin.

Bu alana reklam verebilirsiniz!