250 x 250 Reklam Alanı

Ayak kemiği kırıklarında uygulanacak ilk yardımın önemi oldukça büyüktür. Ayağı kırılan kişiye ne yapmalı hususunda birçoğumuz bilgi sahibi değiliz ve böyle bir pozisyonla karşılaştığımızda karşımızdaki bir yabancıya veya tanıdığımıza yardım edememenin hüznünü yaşarız. Ayak kırılması ilk yardım bilgileri sayesinde bu sorunun üstesinden gelmek hepimiz için basit olacaktır. Bilgilenmek ve bilgilendirmek için buyurun ayak kırığı ilk yardımı nasıl olur hep beraber göz atalım.

Ayak Kırılmasında Ne Yapmalı?

İlk olarak ayağı kırılan kişiyi hareket ettirmemeye ve özellikle de kırık ayağı oynatmamaya özen göstermeliyiz. Ayakta şişlik ve morluk oluşabilir, dokunulduğu zamanda şiddetli ağrı hissedilebilir. Deri üzerinde kemik çıkıntısı söz konusu ise daha dikkatli olunmalıdır.

Kazazedenin bulunduğu konum önemlidir. Mutlaka kazazede rahat ve güvenli bir ortamda olmalıdır. 112 acil servis aranmalıdır. Kazazedenin ayağı kalp hizasından biraz yüksekte olmalıdır, bunun için altına yumuşak bir yastık benzeri bir şey konabilir. Kazazedenin ayakkabılarını ve çoraplarını dikkatli bir şekilde ayağını çok oynatmadan çıkartmaya çalışın. Kanama olup olmadığını kontrol edin, mümkünse kanayan bölgede steril bez kullanmaya özen gösterin Ambulansın geç kaldığı pozisyonda dolaşım özelliklerini kontrol altına almaya başlayın.

Bunun için;

Yaralının ayak parmağına dokunun ve ona bu dokunuşu hissedip hissetmediğini sorun. 2 ayağın sıcaklık ve rengine bakarak kan dolaşımının olup olmadığını tespit edin. Yaralının yere basıp basamadığını kontrol edin. Ayak ve bileği hareketsiz, kendi haline bırakmaya özen göstererek ayağın iki yanına tahta çubuk iliştirerek makul sıkılıkta olacak şekilde bandajlayın. Çok sıkı bağlarsanız kan akışını engellersiniz. Bu atelden akabinde dolaşım, his, hareket var mı kontrol edin. Bir beze sarıp bu buzları 15 dakika yaralı ayağa bırakın. 15 dakika akabinde alın. Mümkünse acil serviste yanında olun. Doktorunuzun bildirdiklerini harfiyen uygulayın. Ağrıyı gidermek için buz kompresine devam edin. Bir ortopedistin gözetiminde olun. Doktorunuz gerek duyarsa fizik tedavi görün.

Bu alana reklam verebilirsiniz!