250 x 250 Reklam Alanı

Akciğer kanseri bütün dünyada hem erkeklerde hem de kadınlarda birlikte görüldüğü için en çok görülen kanser türlerinden birini oluşturuyor. Örneğin erkeklerde prostat kanseri daha fazla kadınlarda meme kanserleri daha fazla ama akciğer kanseri her ikisinde birden görüldüğü için bu sayı bütün dünya’ da en çok görülen kanserlerin başında geleni oluşturuyor.

Neden sık görüldüğünü artık neredeyse hepimiz çok iyi biliyoruz tütün, sigara, alkol ve ürünlerinin ne yazık ki çok fazla oranda yaygın olmasından ve kullanılmasından dolayı rakam bu kadar yüksek ve yukarı doğru artmaya da devam ediyor.

Sadece belli bir yerde pilota oluşturmaya çalışıyor bu sigara yasakları aslında bir hükümet politikası da olmuş durumda. Tabiî ki zaman içerisinde bir miktar azalacaktır ama şu an sadece belli bir seviyede sabit tutmakla mümkün olabiliyor.

Akciğer Kanseri Erken Belirti Verir mi?

İki tane akciğerimiz var ve bunlar sünger gibi organlar yani onun içerisine bir kanser yerleştiği zaman küçük bir kanseri kimsenin fark etmesi mümkün değildir. Hiç bir yakınma yapmaz ancak nefes borusuna yakın olup nefes içerisine girip hastanın ağzından öksürükle kan gelmesi gibi durumlar olursa ya da nefes borusunu tıkar ve hastada nefes darlığı yaparsa ortaya çıkar. Bu nedenle dünya sağlık örgütü teşkilatı daha yeni yaptığı öneride artık 55 yaşın üzerinde her 20 yıl paket sigara öyküsü olan kişilerde ve bunların içerisinde bir alt grup var ki yakınları akciğer kanseri olanlar diye belirtiliyor bunlarda her yıl  1 kere düşük doz bilgisayarlı akciğer tomografisi öneriliyor.

Bu alana reklam verebilirsiniz!