250 x 250 Reklam Alanı

Erişkin bir insan dakikada ortalama olarak on beş defa nefes alıp verir her alışverişte ortalama olarak 500 ml havayı içerisine çeker. Ancak akciğer hastalığı belirtileri olanlar soluk alışverişlerinde zorlanırlar. Akciğerlerin hava keselerinde sorun varsa o zaman yeteri derecedeki havayı üfleyemezsiniz bunu bir deneyle rahatlıkla anlayabilirsiniz bir pasta üzerine 30 tane mum yakın ve bunu 40 cm geriden tek nefesle üfleyin eğer ki mumları söndürebiliyorsanız o zaman sağlıklı bir akciğere sahipsiniz demektir. Ancak mumlar tek üflemede sönmüyorsa o zaman sizin bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz kaçınılmazdır.

Burada yapılacak olan basit bir solunum fonksiyon testi ile bunu anlayabilirsiniz. Solunum testi ağza alınan bir boru ile bir makineyle iletişim kurarak 6 dakika süren nefes alıp verme hem büyük hava yollarını hem de küçük hava yollarını değerlendiren bir testtir. Bu testin sonunda teşhis konulur Türkiye’ de en sık görülen akciğer hastalıkları ise KOAH ve astımdır.

KOAH

Nefes darlığı öksürük ve balgam çıkarmayla kendini belli eden çok önemli bir hastalıktır her 5 kişiden biri KOAH hastası olabilir.

ASTIM

Türkiye’ de % 5 oranında gözlenir yani her 20 kişiden biri astım diyebiliriz.

İşte bu yüzden uzmanlar nefes alışverişlerinize dikkat etmeniz konusunda sizi uyarıyor. Herkesin bir kez bu üfleme testini yaş gününde yapması isteniyor. Eğer ki üfleyemiyorlarsa rahat bir nefesleri olması için göğüs hastalıkları hekimine başvurmaları gerekiyor.

Bu alana reklam verebilirsiniz!