250 x 250 Reklam Alanı

Kilo vermek herhangi biri için basit değildir lakin pozitif ve sağlıklı bir yaklaşımla, tam kilo hedefinize ulaşmak için doğru yolda olacaksınızdır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı Çınar, kesinlikle uygulamanız gereken 4 adımı sıraladı.

1- Yeterli günlük kalorinizi aldığınızdan emin olun

“Bu çok basit, kilo vermek için 1500 kaloriye ihtiyacım varsa yapmam gereken sadece 2 veya 3 büyük öğün” diye düşünebilirsiniz. Bu temel olarak doğrudur, lakin öğünlerinizi 5-6 oturuma ayırırsanız daha tesirli biçimde kilo verebilirsiniz. Günlük kalorinizi dengeli olarak ayrılmış öğünler boyunca alırsanız sadece sizin için gerekli olan enerjiyi alacak ve aşırısını depolamayacaksınızdır. Ve düzenli bir öğün sıklığıyla, tüm gün metabolizmanızın çalışmasını sağlayacak ve kendinizi daha az aç hissedeceksinizdir.

2- Egzersize başlayın

Kilo kaybı hedefiniz için tıpkı bir alet gibi, metabolizmanızı yükseltmek adına egzersizinizi gözden geçirin. Çalışmalar egzersizin şiddetini artırmaktan ziyade egzersiz süresini artırmanın daha yararlı olacağını göstermiştir. Bununla beraber boş bir mideyle egzersiz yapılmaz. Mideniz boşken egzersiz yaptığınızda kas kaybı yaşarsınız.Daha fazla kas sayesinde, daha yüksek bir bazal metabolizma hızınız olacak ve aşırı yağdan daha hızlı kurtulacaksınız. Bu yüzden egzersizden bir saat kadar önce yüksek karbonhidratlı, biraz proteinli ve çok az yağlı bir atıştırmalık almayı unutmayınız.

3- Bol bol su için

Bol suya sahip bir vücut verimli biçimde işleyecektir. Vücudunuza işini yapabilmesi için gerekeni verin.

4- Dinlenin

Vücudunuzun dinlenmeye ve toparlanmaya ihtiyacı vardır. Yeterli süre uyumadığınızda vücudunuz büyük bir miktarda stres altında olacaktır. Stres kortizol seviyesinde bir artışa neden olur ki kortizol seviyelerindeki düzenli artış yağ birikimine katkıda bulunacaktır ve kilo ve yağ kaybetmenizi zorlaştıracaktır. Vücudunuzun bir mabet olduğunu ve ona bu yolla bağış yaptığınızı düşünün. Bunu bu adımları izleyerek yapacak ve toplam kilo kaybı hedefinize ulaşmak adına doğru yolda olacaksınızdır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!